Pripremne tekućine su esencijalni dio procesa manikure koji osigurava da manikura bude dugotrajna i kvalitetna.
U pripremne tekućine spadaju različite vrste primera, a svaka od njih ima svoju specifičnu funkciju i namjenu. Danas ćemo proći kroz sve tipove i naučiti kako ih pravilno koristiti.
Pripremne tekućine i njihove vrste: primer
- Kiselinski primer (Acid Primer)
- Što trebate znati: Kiselinski primeri sadrže metaakrilnu kiselinu (HEMA) i mogu izazvati žute fleke na noktima kao reakciju s bazom. Ako ste alergični, ovo nije opcija za vas.
- Upotreba: Koristite ga minimalno, jer višak može uzrokovati oštećenja kože i odjeće zbog svoje kiselosti i jakog mirisa koji podsjeća na ocat.
- Bezkiselinski primer (No Acid Primer)
- Što trebate znati: Iako naziv implicira drugačije, ovi primeri također sadrže kiseline, ali u mnogo manjoj količini. Pogodni su za one s manje osjetljivom kožom, ali još uvijek mogu uzrokovati iritacije.
- Upotreba: Nanosite s oprezom, izbjegavajući kontakt s kutikulom kako ne bi došlo do podizanja materijala ili iritacija.
- Nekiselinski primer (Acid Free Primer)
- Što trebate znati: Ovi primeri ne sadrže kiseline i djeluju poput dvostrane ljepljive trake, vežući se za prirodnu ploču nokta i za bazu iznad. Idealni su za osobe osjetljive na kiseline.
- Upotreba: Nanošenje treba biti mjerno. Primer se ne nanosi u slojevima, već se četkica dobro ocijedi i primer nanese u jednom potezu.
Ne preporučujemo stavljanje proizvoda preblizu kutikule prilikom nanošenja jer to može izazvati barem dva problema:
- Moguće je povlačenje baze, što bi moglo rezultirati podizanjem uz kutikulu u narednim danima.
- Postoji rizik od alergijske iritacije.
Važno je koristiti primer istog proizvođača kao i bazu kako bi se izbjeglo miješanje različitih sirovina- Iako su brendovi slični po sastavu, njihove recepture mogu biti različite. Ako trenutno imate dobre rezultate, možda je najbolje da nastavite s istom metodom.
Primjeri poput acid free ili no acid primera donose inovativne tehnologije koje omogućavaju bolje prianjanje baze na nokat.
Pripremne tekućine i njihove vrste: dehidrator
- Što trebate znati: Dehidrator izvlači vlagu iz nokatne ploče, što je ključno za adheziju. Nokti nisu masni, već vlažni, stoga je dehidracija neophodna za optimalno prianjanje materijala.
- Domaći dehidrator: Neki tehničari izrađuju vlastite dehidratore miješanjem acetona i alkohola u omjeru 30% acetona i 70% alkohola.
Dezinfekcija i higijena u salonu
Kada je riječ o održavanju visokih standarda higijene u salonima, dezinfekcija i sterilizacija alata su neizostavni. Vaši pribori za manikuru, posebno metalni alati, trebaju biti redovito dezinficirani i sterilizirani kako bi se spriječilo širenje infekcija. No, što s tekućinama kao što su dehidrator i primer?
- Dehidrator i primer: Nakon korištenja na noktima zahvaćenim gljivicom, preporučuje se odbacivanje ovih tekućina. Iako bi se moglo pretpostaviti da su manje podložni kontaminaciji, u stvarnosti mogu sadržavati mikroskopske čestice prašine i ostataka koje su potencijalni nosioci gljivica.
- Gelovi, baze, boje i sjaj: Ovi proizvodi su generalno sigurni jer po svojoj prirodi ne pružaju pogodno okruženje za preživljavanje gljivica. Gljivice ne mogu preživjeti unutar ovih formulacija zbog njihovog kemijskog sastava i uvjeta koji ne podržavaju rast gljivica.
Pravilo ‘Rašpa u smeće’
Kada se radi o alatima koji dolaze u kontakt s gljivično zaraženim noktima, kao što su rašpe, najsigurnije je jednostavno ih odbaciti. Ovime se osigurava da se infekcija neće nenamjerno proširiti na druge klijente.
Zaključak: Manje je više
Kada je riječ o primjeni primera, ključna je umjerenost. Prekomjerna upotreba može dovesti do problema kao što su podizanje materijala ili iritativne alergijske reakcije. Pravilno nanošenje osigurava da vaš rad bude ne samo lijep, nego i siguran za vas i vaše klijente.
Nadam se da su vam ove informacije korisne i da će vam pomoći da poboljšate svoju praksu u salonu. Pratite naše buduće postove za više savjeta i trikova iz svijeta profesionalne manikure! 💅✨
7 Responses
Poz..zanima me kojim redom ide ..dehidrator ..primer..betonka ..trajni lak ..zavrsni sjaj
Pozdrav draga Marija,nakon pripreme nokta nanesete prvo dehidrator, zatim primer nanesite štedljivo te nakon toga beton baza, gellak i završni sjaj.
Poz…Dali se dehidrator susi na zraku tj.bez led lampe.I molila bi vas postupak i redosljed izmedu nadopune gela i trajnog laka …koja je razlika.Hvala
Pozdrav draga Pamela, možete li nam se javiti na naš poslovni broj 091 215 0539
Poštovana savjetujemo edukaciju prije svega, za detalje nas kontaktirajte molim Vas na 0992150539
Dobar dan. Imam aergiju an kosjelinski prajmer i koza oko noktiju mi je bas losa. Puca stalno i krvari. Da li znate sta bih kogla korostiti? Hvala.
Ovo traje vec vise od pola godine.
Molim Vas da nas kontaktirate na 0992150539